Terapia traum Warszawa – Jacek Fital

Dla pacjentów zmagających się z zespołem stresu pourazowego (PTSD) dostępna jest profesjonalna terapia traum w Warszawie, przeprowadzana przez psychoterapeutów z doświadczeniem w tej dziedzinie. Zaburzenia tego typu powstają u osób, które w przeszłości znalazły się w sytuacji wywołującej ekstremalny poziom stresu, związanej przeważnie z zagrożeniem fizycznym.

Co może wywołać PTSD?

Mogą to być wydarzenia takie jak m.in.:

  • działania wojenne,
  • kataklizmy,
  • wypadki komunikacyjne,
  • diagnoza choroby zagrażającej życiu,
  • bycie ofiarą aktu przemocy.

Osoby z PTSD na co dzień zmagają się z różnymi objawami, które mocno obniżają ich jakość życia. Wiele z nich odczuwa nieustanne napięcie lękowe połączone z wyczerpaniem psychicznym i poczuciem bezradności. Pojawiają się też przebłyski wspomnień z traumatycznych wydarzeń, niekiedy występują także koszmary senne, a nawet halucynacje. Pierwsze objawy zaburzenia mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach od sytuacji, która je wywołała. W niektórych przypadkach PTSD może prowadzić do stałych zmian w osobowości pacjenta.

W ramach leczenia zespołu stresu pourazowego zalecana jest psychoterapia u psychologa specjalizującego się w PTSD. Terapia traum w Warszawie dostosowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Prowadzący dopasowuje metody i środki, biorąc pod uwagę między innymi stopień nasilenia objawów PTSD. W przypadkach, gdy symptomy towarzyszące leczonej osobie nie są zbyt intensywne, wówczas może być zalecana psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT). W wypadku zespołu stresu pourazowego zazwyczaj nie jest wymagane leczenie farmakologiczne.

PTSD – terapia traum

W ośrodkach psychoterapii pacjenci mogą spotkać się z leczeniem metodą łączoną, które daje zazwyczaj dobre efekty. W takich przypadkach terapia PTSD prowadzona jest równolegle z psychoterapią poznawczo-behawioralną. Głównym celem CBT jest pomoc pacjentowi w zrozumieniu sytuacji traumatycznej, zmianie sposobu myślenia o niej oraz jej następstwach. Dzięki metodzie łączonej osoba cierpiąca na PTSD może nauczyć się żyć ze wspomnieniem wydarzeń, które wywołały traumę i zacząć znów funkcjonować normalnie.

Nieleczony zespół stresu pourazowego może powodować dalsze komplikacje w życiu, powiązane z dokuczliwymi objawami. Profesjonalna terapia traum w Warszawie jest zalecanym sposobem nauki życia z PTSD i pozwala pacjentowi poradzić sobie z uporczywymi wspomnieniami i symptomami. Osoby zainteresowane leczeniem powinny kierować się do rzetelnych ośrodków psychoterapii, które specjalizują się w tej dziedzinie. Doświadczeni specjaliści mogą znaleźć optymalne metody terapii, dostosowane indywidualnie do danego przypadku.

Posted on