Nowoczesne paleniska ogrodowe — jaki model wybrać?

Większość osób nie wyobraża sobie sezonu wakacyjnego bez rozpalania grilla, na którym można przygotować smaczne potrawy. Jest to również sposób na spędzenie miłych chwil wspólnie z rodziną czy znajomymi. Niestety tradycyjne grille nie są zbyt stylowe, dlatego w wielu przypadkach po prostu nie będą pasować do zaaranżowanej przydomowej przestrzeni. W takiej sytuacji można pomyśleć o zakupie paleniska ogrodowego. Sprawdź, czym kierować się podczas wyboru produktu.

Jakie są rodzaje palenisk ogrodowych?

Producenci oferują modele o różnych kształtach i rozmiarach. Warto zaznaczyć, iż palenisko może być jedynie dekoracją, dzięki której na działce o zmroku zapanuje wyjątkowy klimat, lub zostać wykorzystane również jako grill. Taka konstrukcja jest często wybierana przez właścicieli hoteli czy restauracji oraz osoby prywatne. Klienci mają do wyboru nowoczesne paleniska ogrodowe wykonane z takich materiałów jak:

  • stal (konstrukcje odporne na czynniki zewnętrzne, wyróżniają się oryginalnym designem, lekkie),
  • żeliwo (paleniska są wytrzymałe, jednak dosyć ciężkie, dlatego ograniczona jest ich mobilność),
  • kamień.

Gdzie umieścić palenisko?

Warto podkreślić, że użytkowanie paleniska jest bezpieczniejsze niż rozpalanie tradycyjnego ogniska. Mimo to należy zachować ostrożność i zastosować się do obowiązujących przepisów. Wybrane miejsce powinno znajdować się w odpowiedniej odległości od pozostałych budynków. Dobrze też, umieścić wokół paleniska kamienie, które ochronią podłoże przed zbyt wysoką temperaturą i ewentualnym rozprzestrzenieniem się ognia. Kluczowy jest też materiał użyty do palenia — najlepiej, aby było to drewno opałowe lub węgiel drzewny. 

Czym kierować się podczas zakupu przydomowego paleniska?

Wybór zależy głównie od preferencji przyszłego właściciela, a także przeznaczenia produktu. Najważniejsze, by zamówić wysokiej jakości konstrukcję, odporną na czynniki zewnętrzne i równocześnie łatwą w utrzymaniu w czystości. Dobrze postawić na znanego producenta, który oferuje różnego rodzaju paleniska wraz z dodatkową opcją realizacji indywidualnego projektu. 

Posted on