Nowoczesne paleniska ogrodowe — jak korzystać z nich bezpiecznie?

Na etapie aranżacji ogrodu większość właścicieli decyduje się na wyznaczenie miejsca do rozpalania ogniska, przy którym będzie można spędzać wieczory wspólnie z najbliższymi. Najbezpieczniej byłoby jednak postawić na specjalne paleniska, które nadadzą odpowiedni klimat i równocześnie będą stanowić unikatową dekorację działki. Sprawdź, jak prawidłowo korzystać z tego typu konstrukcji.

Z jakich materiałów zrobione są paleniska?

Najczęściej właściciele działek decydują się na produkty wykonane ze stali ze względu na ich trwałość oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Metalowe konstrukcje pięknie się prezentują, a także są lekkie, dzięki czemu można je przenosić w dowolne miejsce. Na rynku dostępne są również nowoczesne paleniska ogrodowe, przy których produkcji zastosowano kamień oraz żeliwo. Oba materiały, mimo ogromnej wytrzymałości, są dosyć ciężkie, dlatego sprawdzą się gdy będą ustawione na stałe w wybranym miejscu. Warto również podkreślić, że najprościej utrzymać w czystości konstrukcje stalowe. 

Paleniska ogrodowe a obowiązujące przepisy 

Produkt ze względu na odpowiednią obudowę pozwala na bezpieczne rozpalenie ogniska i spędzenie wieczoru w wyjątkowym klimacie. Oczywiście miłośnicy grillowania znajdą na rynku także paleniska z dodatkowym rusztem do pieczenia mięsa, pieczywa czy warzyw. Aby nie narażać się na niebezpieczeństwo związane z pożarem czy otrzymaniem mandatu, należy pamiętać, że nie można rozpalać ognia w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy działki, 100 m od granicy lasu oraz 10 m od składowania polnych zbiorów (siana, zboża). Ponadto jako materiał opałowy należy zastosować drewno lub węgiel drzewny (w żadnym wypadku nie mogą to być odpady ogrodowe). 

Gdzie kupić palenisko do ogrodu?

Największy wybór tego rodzaju produktów jest dostępny w internecie. Warto postawić w szczególności na firmy zajmujące się projektowaniem i tworzeniem konstrukcji stalowych lub żeliwnych. Niektórzy producenci umożliwiają realizację indywidualnego pomysłu zamawiającego. Klienci znajdą w sklepach online paleniska w różnych rozmiarach, kształtach, a także stylach wykończenia.

Posted on