Maszyny rolnicze — gdzie są stosowane poza gospodarstwem rolnym?

Jeszcze do niedawna traktory kojarzone były głównie z pracami w gospodarstwach. W takich miejscach jest to wręcz niezbędny sprzęt, który znacznie ułatwia codzienne wykonywanie obowiązków. Przekonaj się, gdzie jeszcze znajduje zastosowanie ciągnik oraz na co zwracać uwagę przy zakupie określonego modelu.

Rodzaje ciągników rolniczych

Wyróżnia się trzy podstawowe modele traktorów — gąsienicowe, kołowe oraz półgąsienicowe. Oczywiście maszyny rolnicze różnią się także mocą i efektywnością silnika czy poziomem spalanego paliwa. Jednak dla wielu kupujących najistotniejsze jest przeznaczenie sprzętu. W tym przypadku można wymienić:

  • ciągniki sadownicze i ogrodnicze wykorzystywane również w winiarniach, które charakteryzują się znacznie mniejszym gabarytem, dzięki czemu mogą swobodnie przemieszczać się między krzewami i drzewami bez ich uszkadzania,
  • maszyny leśne stosowane podczas zrywki drewna,
  • traktory komunalne (do koszenia terenów zielonych i odśnieżania).

Dzięki dodatkowemu osprzętowi ciągniki mogą również pełnić funkcję koparki, ładowarki lub spycharki w pracach ziemnych.

Nowy czy używany sprzęt?

Zakup ciągnika bezpośrednio u producenta lub autoryzowanego dealera daje wiele korzyści, m.in. objęcie kilkuletnią gwarancją oraz bezpłatnym serwisem. Niestety, nowe maszyny są dosyć drogie, dlatego część osób wybiera ofertę z rynku wtórnego. Najważniejsze, aby dokładnie sprawdzić pochodzenie oraz dotychczasowe wykorzystanie maszyny, a także stan techniczny. Dobrym pomysłem może być zakup traktora poleasingowego.

Metody finansowania maszyn rolniczych

W wielu przypadkach klient nie posiada wystarczających środków na zakup traktora, dlatego powinien zapoznać się z możliwymi opcjami zewnętrznego finansowania. Mowa oczywiście o kredytach gotówkowych czy leasingu. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest proponowane głównie przy nabywaniu nowego sprzętu.

Posted on