Na jakiej zasadzie działają leki na alergię?
Co roku, a często też niezależnie od sezonu, alergicy cierpią na dolegliwości związane z uczuleniami. Choć powszechnie kojarzy się te problemy z nieżytem nosa, to do nieprzyjemnych objawów należą również wysypki, świąd, kaszel czy inne reakcje organizmu. Wiele osób sięga wówczas po leki na alergię. Jak one działają? Dowiedz się tego teraz!
Leki przeciwhistaminowe – czyli czym jest histamina?
Aby zrozumieć działanie leków na alergię, trzeba dowiedzieć się, czym jest histamina. To rodzaj hormonu tkankowego występującego w ludzkim organizmie, w ośrodkowym układzie nerwowym. Działa jako neuroprzekaźnik i stanowi tzw. mediatora reakcji alergicznych, oddziałując na receptory histaminowe. Substancję tę ciało uwalnia w reakcji na czynniki postrzegane przez nie jako zagrożenie. W efekcie rozszerzają się naczynia krwionośne i zwiększa się przepuszczalność ich ścian. Łańcuch tych reakcji prowadzi m.in. do znanych objawów alergicznych, w tym kataru, łzawienia oczu etc.
Zasada działania leków na alergię
Histamina, choć potrzebna, może wywoływać niepożądane reakcje na czynniki, które nie stanowią zagrożenia. Leki na alergięto właśnie preparaty antyhistaminowe, mające na celu blokowanie receptorów H1. Dzięki temu działanie tego hormonu jest skutecznie blokowane przez określony czas. Środki przeciwhistaminowe zapobiegają więc rozszerzaniu się naczyń krwionośnych i zwiększaniu ich przepuszczalności.
Kiedy sięgać po leki na alergię?
Takie preparaty stosuje się w sytuacji, gdy dana osoba wystawiona jest na czynniki alergizujące. Może to więc dotyczyć okresu pylenia określonych roślin lub sytuacji, kiedy przebywa się w zakurzonych czy zapylonych pomieszczeniach. W niektórych przypadkach konieczne są silne środki, jak np. przy ukąszeniu owadów lub zjedzeniu pokarmu wywołującego ostre reakcje.
Czy zawsze można je stosować?
Istnieją również pewne przeciwwskazania, wykluczające stosowanie leków na alergię. Wśród nich wylicza się jaskrę, przerost stercza oraz nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie. W przypadku środków II i III generacji nie zaleca się stosowanie ich u osób z zaburzeniami pracy serca. Dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem.