Leki na alergię I, II i III generacji – czym się różnią?

Leki na alergię I, II i III generacji – czym się różnią?

Kiedy mówi się o różnych farmaceutykach, nierzadko można spotkać się ze stwierdzeniem, że każdy z nich ma swoją generację. Nie inaczej jest w przypadku leków na alergię. Różnią się one pod względem działania, jak i ogólnego wpływu na organizm. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej – przeczytaj ten artykuł.

Czym są leki na alergię I generacji?

Wśród leków na alergię tej generacji wyróżnia się m.in. pochodne alkiloaminy, piperazyny i innych substancji. Preparaty te powstały na przełomie lat 30. i 40. XX wieku i charakteryzują się działaniem na receptory histaminowe w różnych częściach ciała, w tym mózgu i rdzeniu kręgowym. Wpływają również na funkcjonowanie innych „odbiorników”, przez co mają liczne skutki uboczne, upośledzające m.in. zdolności psychofizyczne, dlatego nie należy np. prowadzić po nich pojazdów.

Leki przeciwhistaminowe II generacji

Przez wiele lat farmaceutyki te były jedynymi dostępnymi na uczulenia. Dopiero w latach 80. XX wieku wprowadzono na rynek II generację. Te leki na alergię były przełomowe, gdyż mają dużo mniejszy negatywny wpływ na stosującego. Wynika to m.in. ze znikomego lub zerowego przenikania bariery krew-mózg, a także ograniczonego oddziaływania na inne receptory. Do tej grupy należą m.in. takie substancje jak azelastyna, cetyryzyna czy rupatadyna.

Środki przeciwalergiczne III generacji

To najnowsza grupa środków przeciwhistaminowych. Oprócz tego, że – podobnie jak preparaty z II generacji – mają mniejszy wpływ na inne niż histaminowe receptory, to jeszcze wskazuje się na małą liczbę interakcji z innymi substancjami i żywnością. Wciąż należy jednak zwracać uwagę na ich skład, gdyż niektóre leki na alergię z tej kategorii zawierają pseudoefedrynę lub fenylefrynę, wpływające na ciśnienie krwi i poziom cukru w niej. To z kolei ważna informacja zarówno dla cukrzyków, jak i osób z nadciśnieniem tętniczym.

Podsumowanie

Obecnie na rynku dostępne są preparaty wszystkich generacji. Ich przyjmowanie zaś należy skonsultować z lekarzem, tym bardziej jeśli alergik cierpi z powodu innych dolegliwości i chce mieć pewność, że przyjmowane przez niego środki będą bezpieczne. Dlatego przed zastosowaniem ich sięgnij po opinię specjalisty.