Czym są pompy dozujące do chemii?
Aby woda była zdatna do użytku, konieczne jest jej uzdatnienie. W tym celu zaś wykorzystuje się różne środki chemiczne, w tym przede wszystkim takie gazy jak ozon czy chlor. Wszystkie tego typu substancje jednak muszą być podawane w odpowiednich dawkach. Do tego zaś stosuje się pompy dozujące. Czym one są? Dowiedz się poniżej!
Czym są pompy dozujące do chemii?
Są to urządzenia do dozowania środków chemicznych do wody. Najczęściej używa się ich w celu zmian parametrów cieczy lub przeprowadzenia w niej pożądanych reakcji chemicznych. Dzięki temu uzyskuje się płyn o pożądanych właściwościach. Pompa dozująca może mieć różne systemy dozowania, sterowania, odpowietrzania i konfiguracji.
Jakie są rodzaje pomp dozujących?
Obecnie wyróżnia się co najmniej trzy typy tych urządzeń. Pierwszy – membranowy, działa w wyniku ruchu zastosowanych w nim membran. Współpracują one z zaworami zarówno na wlocie, jak i wylocie, co zapewnia odpowiednie podciśnienie. Modele te charakteryzują się dużą mocą i zdolnością zasysania nawet z kilku metrów. Tego typu pompy dozujące są sprzętem uniwersalnym, tym bardziej że wykazują dużą odporność na działanie różnych środków chemicznych i oddziaływanie mechaniczne (np. zawarte w cieczy drobiny).
Oprócz tego w sprzedaży są modele tłokowe. Główny element – tłok – porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym w cylindrze, generując siłę ssącą i tłoczącą, przetłaczającą chemikalia do systemu dawkującego. Także one są wszechstronne oraz zapewniają wysoką wydajność.
Ostatecznie warto jeszcze wspomnieć o wariancie perystaltycznym (czy inaczej – wężowym lub jelitowym). W tym przypadku ciecz – np. tłoczona do wody substancja chemiczna, ma kontakt wyłącznie z gumowym wężem, dociskanym przez rolki. W ten sposób następuje przepompowanie substancji z jednego jego odcinka do drugiego, aż do docelowego płynu.
Wybierz odpowiednie rozwiązania dla siebie
Jak widzisz więc – są to urządzenia zdolne zapewnić danej cieczy odpowiednie właściwości. Pompa dozująca znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, jak i np. w miejskich instalacjach wodociągowych. Jeśli szukasz podobnych rozwiązań – pamiętaj, by sięgać po propozycje sprawdzonych dostawców. Wtedy masz gwarancję ich jakości.